English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66950848- 021
نمابر: 66950848- 021
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای خیابان طالقانی- شماره 594- ساختمان امور ایثارگران- طبقه سوم
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417863181
آمار بازدید
مشاهده خبر
جریمه قطع درختان افزایش یابد

رییس موسسه تحقیقات کشاورزی و مراتع استان مازندران با اشاره به قانون جبران خسارات وارده به جنگل‌ها و مراتع، خواستار افزایش جریمه قطع درختان شد.

محمد امینی افزود: این جریمه باید آنقدر سنگین باشد که از وقوع تخلفات جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه تعیین جریمه‌ها باید متناسب با نوع درخت باشد، افزود: هر درختی در هر سنی ارزش خود را دارد؛ به عنوان مثال باید برای درختان گردو، شمشاد، سرخدار، ملک و آزاد که درختان نادری هستند و جایگزین کردن آنها به راحتی مقدور نیست، جریمه‌های سنگین‌تری در نظر گرفته شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: برخی درختان ارزش چوب روکش دارند که این یعنی هر صدم میلی‌متر آنها با ارزش است و برخی درختان نیز مصرف دارویی دارند که باید بر مبنای ارزش‌های اکولوژیکی‌شان قیمت‌گذاری شوند.

رییس موسسه تحقیقات کشاورزی و مراتع استان مازندران با بیان اینکه دریافت خسارت از گذشته نیز در قانون منابع طبیعی وجود داشته، افزود: درخت پیش از قطع شدن یک کارخانه عظیم است که علاوه بر ریزش ده‌ها هزار بذز و تجدید حیات جنگل‌ها نقش بسیار مهمی در تولید اکسیژن و آب به جلوگیری از فرسایش خاک و تولید خاک دارد.

امینی با بیان اینکه تاثیر تک درختان متفاوت از تاثیر مجموعه درختان است، افزود: زمانی که 20 درخت با هم قطع می‌شوند، نباید میزان خسارات را ضرب در 20 کرد بلکه باید این رقم را به صورت تصاعدی محاسبه کرد چرا که مجموعه درختان یک اکوسیستم را تشکیل می‌دهند که محل زندگی بسیاری از جانوران و گیاهان دیگر است.

وی خاطرنشان کرد: قطع یک درخت در سن 40-30 سالگی که ممکن بود بیش از 200 سال عمر کند، باعث قطع تمام فواید آن و محروم کردن نسل‌های آینده از حقشان است.

منبع: ایسنا
تاریخ انتشار: 1392/08/23 - 14:26
شناسنامه انجمن

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

گروه تخصصی: بين رشته‌ای

زمینه تخصصی: علوم محیط زیست، ارزیابی اثرات محیط زیستی، ارزیابی توان اکولوژیکی، آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست، ظرفیت برد، خدمات اکوسیستمی، آموزش محیط زیست

شماره ثبت: 15758

تاريخ ثبت: 1381/6/18

طراحی و اجرا : شرکت آداک